Kategorie

Google +

Twitter

Kontakt

Masz pytania, uwagi?

Napisz do nas:

info@gardenpet.pl

Choroby ptaków - Jak rozpoznać czy Twoja papuga jest chora - Porady

Oto kilka wskazówek dotyczących chorób ptaków i jak rozpoznać czy Twoja papuga jest chora:


Obserwuj odchody papugi

Obserwuj odchody papugi, ponieważ wszelkie zmiany, które zauważysz mogą być pierwszym symptomem choroby. Jeżeli będziesz wiedzieć jak wyglądają odchody zdrowego ptaka, z łatwością zauważysz, że dzieje się coś niedobrego. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej, ponieważ papugi mają to do siebie, że starają się ukryć, że im coś dolega zarówno przed ludźmi jak i przed innymi papugami. 

 

  • Zwróć uwagę na to czy zmieniła się konsystencja stolca lub jego kolor. Stolec zdrowej papugi ma konsystencję stałą, po środku jest biały (jest to mocz), a na obrzeżach ma zabarwienie zielono-brązowe (kał). Oczywiście kolor odchodów może być trochę inny, w zależności od tego co daliśmy jej do jedzenia.

  • Obserwuj, jak często papuga wypróżnia się. Zdrowa papuga wypróżnia się tuż po przebudzeniu i po jedzeniu. U chorej papugi wypróżnienia są częstsze. Pamiętaj, że małe papużki wypróżniają się częściej od większych.

  • Odchody zdrowej papugi nigdy nie przywierają do upierzenia wokół kupra. Jeśli tak się dzieje, może być to zły objaw.

Sprawdź czy papuga nie ma apetytu

choroby papug

Powinieneś dokładnie wiedzieć ile i jak często papuga je. Zdrowe ptaki jedzą zaraz po obudzeniu się i dziobią coś od czasu do czasu w ciągu dnia. Niektóre oswojone papugi są stworzeniami bardzo towarzyskimi i lubią jeść w towarzystwie swoich właścicieli. Jeśli Twoja papuga zaczyna jeść mniej i rzadziej niż dotychczas, należy to dokładnie obserwować, gdyż może to być objaw zaczynającej się choroby.


Monitoruj zachowanie papugi

Wszyscy wiemy, że papugi lubią się bawić zarówno w klatce jak i poza nią. Oczywiście czasami, tak jak ludzie, mają złe nastroje i nie są wtedy skore do zabawy. Ale jeśli taki zły humor trwa zbyt długo, jest to sygnał, że coś złego się z nią dzieje.
 


Kontroluj sposób w jaki papuga śpi

Papugi śpią zazwyczaj na jednej łapce, a drugą mają podkurczoną. Jeśli Twoja papuga śpi na dwóch łapkach, jest to również niepokojący objaw. Ta uwaga nie dotyczy drzemek, które papugi ucinają sobie w ciągu dnia, krótka drzemka na dwóch łapkach nie powinna Cię niepokoić.

Obserwuj wygląd papugi

Obserwuj, jaką pozycję przyjmuje papuga na drążku i jak wygląda wtedy jej upierzenie. Zdrowa papuga zazwyczaj siedzi w pozycji wyprostowanej, a jej upierzenie jest gładkie, przylegające do ciała. Podczas snu papugi puszą się, a dolne pióra przykrywają nóżkę, na której śpi. Zdrowe papugi wolą spać na wyższych żerdziach niż na niskich. Jeśli zauważysz, że Twoja papuga śpi na dole i ma pióra napuszone cały czas, zwłaszcza, wtedy kiedy nie śpi, być może coś złego dzieje się z jej zdrowiem.

Jeśli zaobserwujesz że Twoja papuga jest chora idź do weterynarza

Jeśli masz jakieś pytanie na temat chorób papug, napisz do nas maila: info@gardenpet.pl lub zapytaj na naszej tablicy na Facebooku lub spytaj autora na Google+. Jeżeli jednak zauważysz jakiekolwiek z powyższych objawów u swojej papugi, powinieneś natychmiast udać się z nią do weterynarza. Chore  papugi często umierają w ciągu 24 godzin,  więc jeśli nie chcesz stracić swojego ulubionego ptaszka, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.Skomentuj artykuł