Kategorie

Google +

Twitter

Kontakt

Masz pytania, uwagi?

Napisz do nas:

info@gardenpet.pl

Królik domowy - Zanim będziesz mieć królika w domu - Porady

Króliki domowe są bardzo towarzyskie i mogą sprawić wiele radości właścicielom,ale zastanów się, czy królik w domu będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny. Kupno królika pod wpływem impulsu, np. dlatego, że dzieci chciałyby mieć miluśkie zwierzątko, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Najpierw zastanów się, czy wiesz na czym polega opieka nad tym zwierzątkiem i jakie ma ono wymagania. Zanim zdecydujesz się na kupno królika domowego, rozważ kilka kwestii.


Czy królik domowy będzie miał dosyć miejsca w Twoim domu?

Królika nie można trzymać w piwnicy czy komórce, ani w małej klatce. Króliki są bardzo ruchliwe i wścibskie, mogą wejść wszędzie, więc trzeba uważać, żeby nie dostały się w niebezpieczne miejsca lub nie przewróciły lub uszkodziły kabli, dywanów i innych przedmiotów w  domu. Musisz mieć miejsce na całkiem dużą klatkę i przynajmniej jeden pokój, gdzie królik będzie bezpieczny.

Królik i dzieci

Króliki nie są odpowiednie dla bardzo małych dzieci, ponieważ potrzebują one dużo ciszy, delikatności i spokoju. Hałas i gwałtowne ruchy, typowe dla małych dzieci, mogą stresować królika. Jeśli masz malutkie dziecko, poczekaj z kupnem zwierzątka aż dziecko trochę podrośnie. Pamiętaj, że dzieci mogą początkowo bardzo entuzjastycznie podchodzić do nowego domownika, ale po jakimś czasie mogą znudzić się opiekowaniem się zwierzątkiem. To dorośli są za nie odpowiedzialni!

Koszty królika domowego

Koszty utrzymania królika w domu nie są duże. Na początek trzeba zakupić klatkę, miseczkę na wodę, kuwetę i kilka specjalnych zabawek. Należy również wziąć pod uwagę zakup świeżych warzyw i owoców i ewentualne wizyty u weterynarza. 

Ile czasu musisz poświęcić swojemy królikowi?


Króliki są zwierzętami, które śpią zarówno w ciągu dnia 
Królikjak i w nocy, a najbardziej aktywne są rano i wieczorem. Twój królik będzie wymagał, żebyś się nim zajmował i często się z nim bawił. Przynajmniej jedną godzinę dziennie powinien spędzać biegając i bawiąc się poza klatką. Codziennie trzeba dawać mu świeże warzywa i owoce oraz sprzątać klatkę. Musisz być przygotowany na to, że królik będzie w Twojej rodzinie aż 10 lat, gdyż tyle wynosi jego przeciętna długość życia.

Czy można zabrać królika na wakacje?


Jeśli chcesz zabrać ze sobą królika domowego na wakacje, musisz mieć specjalną klatkę i nie spuszczać go z oczu w czasie podróży.


Jeśli rozważyłeś powyższe kwestie i zdecydowałeś się mieć królika w domu, na pewno nie będziesz żałował, bo króliki domowe są naprawdę towarzyskie i milusińskie. 

Jeśli masz jakieś pytanie na temat królików, napisz do nas maila: info@gardenpet.pl lub zapytaj na naszej tablicy na Facebooku lub spytaj autora na Google+.Skomentuj artykuł