Kategorie

Google +

Twitter

Kontakt

Masz pytania, uwagi?

Napisz do nas:

info@gardenpet.pl

Pies i kot w domu czyli jak oswoić kota z psem

Pies i kot w domu to coraz częściej spotykane zjawisko i wtedy nasuwa się pytanie jak oswoić kota z psem. Wiele psów i kotów mieszka pod jednym dachem w przyjaźni. Psy, które są łagodne, przyjazne, nie są drapieżne i nie mają natury 'myśliwego', mogą bez problemu zaprzyjaźnić się z kotami. Czasami, jeśli pies spotyka się z nowym kotem, może go kompletnie  ignorować, albo wykazywać pewne zainteresowanie kotem  ale po jakimś czasie znudzi się nim.


'Jak pies z kotem'

Są również takie psy, które bez kończ będą gonić koty, ale nigdy nie zrobią im krzywdy. Mimo wszystko, takie  psy nie powinny być trzymane w domach razem z kotami. Natomiast nie zaleca się, aby niektóre rasy, np. ogary czy  teriery, ogólnie mówiąc psy gończe, były trzymane w towarzystwie kotów, chociaż zawsze istnieją wyjątki.Oczywiście psy i koty mogą żyć przyjaźni. Zwięrzęta też mają swoje prawai dlatego my jako właściciele, którzy chcą wprowadzić do domu, w którym jest już jedno z tych zwierząt, powinniśmy zrobić wszystko, żeby nasi pupile żyły zgodnie pod jednym dachem. 


Jak oswoić kota z psem? Porady praktyczne

Oto kilka wskazówek, które ułatwią naszemu kotu czy psu zaakceptowanie nowego lokatora:

pies i kot w domu
1.     Zanim na stałe wprowadzimy psa i kota do tego samego pomieszczenia,  można przyzwyczajać zwierzęta do ich wzajemnych zapachów, np. zamieniając ich kocyki.

2.     Jeśli pies i kot mają być w tym samym pomieszczeniu, należy trzymać psa na smyczy, dopóki pies nie zacznie całkowicie ignorować kota, i dopóki kot nie stanie się zupełnie spokojny.

3.     Jeśli wprowadzamy nowego psa czy szczeniaka do domu, gdzie jest już kot, musimy wcześniej przeprowadzić  pewne zmiany w otoczeniu kota, po to, aby kot nie obwiniał  psa za to, że  spowodował zmiany w jego przyzwyczajeniach,  np. miseczki kota powinny zostać wcześniej przeniesione wysoko w takie miejsca, gdzie pies ich nie dosięgnie.

4.      Kocie odchody przyciągają zainteresowanie psa, więc kuwetę należy umieścić w  miejscu poza jego zasięgiem.

5.     Miseczki psa i kota powinny zawsze znajdować się w miejscach oddalonych od siebie.

6.     Dobrze jest przyciąć kotu pazurki, aby nie zrobił psu krzywdy.

7.     Łatwiej jest wprowadzić młodego kotka do domu, w którym jest pies niż psa czy szczeniaka do domu, w którym jest już kot.

8.     Nie należy zostawiać zwierząt bez opieki w tym samym pomieszczeniu, jeśli nie mamy pewności, że nie zrobią sobie krzywdy.

Pamiętajmy, że to czy pies i kot będą żyły w zgodzie w dużym stopniu zależy od nas, ich właścicieli. Ale na pewno warto spróbować oswoić kota z psem! W naszym domu będzie o wiele przyjemniej i weselej, jeśli kot i pies w domu będą się razem bawić w przyjaźni, a przysłowie ‘żyć jak pies z kotem’  okaże się nieprawdziwe! 

Jeśli masz jakieś pytanie na temat psa i kota w domu, napisz do nas maila: info@gardenpet.pl lub zapytaj na naszej tablicy na Facebooku lub spytaj autora na Google+.
Skomentuj artykuł